Vyhledej
Diakonie ČCE (DKnL) > Služby občanům > Rozvoj regionu

Lesy ČR spravují malé toky. Ty jsou bez údržby při povodních velkou hrozbou.

Redakce / 6.07.2016
Rozsáhlá protipovodňová opatření, budování malých vodních nádrží či velké opravy koryt potoků plánují na území celé země v následujících čtyřech letech Lesy ČR. Projekty, které do budoucna pomohou krajině, aby se lépe vyrovnávala s velkou vodou, státní podnik plánuje uskutečnit i v Královéhradeckém kraji. I když Královédvorsko zatím není na seznamu, je dobré o těchto projektech Lesů ČR vědět.

Jen v letošním plánu mají Lesy ČR v Královéhradeckém kraji v plánu tři protipovodňové akce v hodnotě téměř tří milionů korun. Nejnákladnější bude rekonstrukce betonových zdí, oprava přelivné hrany a odstranění nánosů pod mostem kolem vodního toku Brodec v obci Přestavlky na Rychnovsku. Rozpočet zakázky je necelých 1,4 milionu korun, což je více než čtvrtina rozpočtu obce Borovnice, pod kterou Přestavlky se 125 obyvateli spadají. „Zahájení plánujeme ještě v tomto roce. Bude to záležet na úspěšnosti výběrového řízení a na přidělení dotace,“ říká mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Veřejnou zakázku za více než tři čtvrtě milionu korun vypíše podnik také na vyčištění části Bohdašínského potoka u Nového Města nad Metují. Jeho sedimentační prostory budou zbaveny dlouholetých nánosů, aby mohly opět sloužit jako plocha na zachytávání splavenin, které by jinak putovaly až do řeky Metuje. Zakázka je před soutěží vyčíslena na 788 tisíc korun.

Třetí stavební akce pomůže ochránit domy podél Sedloňovského potoka ve stejnojmenné obci. „Část zdí budeme kompletně rekonstruovat včetně nového základu a odvodnění rubové strany zdi. Část zdí pak opravíme, osázíme vypadané kameny a vyspárujeme. Rovněž opravíme kamennou dlažbu ve dně a spárovánípřídlažeb na konci úseku,“ popisuje Jouklová.

Lesy spravují potokyLesy České republiky spravují po celé České republice 38 tisíc kilometrů malých vodních toků. Správa toků, která se nachází i na území Královéhradeckého kraje, se stará o 5 705 kilometrů.


Zjišťují, zda by mohly vzniknout malé vodní elektrárny

„Spravujeme pouze drobné vodní toky, nikoliv řeky, které spadají pod povodí. Naše investice do nich je tedy spíš služba veřejnosti, ze které nemáme žádné výnosy,“ říká generální ředitel Daniel Szórád. Jen v loňském roce podnik utratil za správu svých malých vodních toků v celé zemi skoro 460 milionů korun. V příštích letech plánuje státní podnik se sídlem v Hradci Králové řadu dalších projektů. V celé České republice chce do roku 2020 realizovat 170 větších staveb zaměřených na ochranu proti povodním či na rozsáhlé opravy koryt potoků. „Odhadujeme miliardové náklady,“ říká výrobně technický ředitel podniku Václav Lidický.

Zároveň se Lesy ČR chtějí pokusit o využití vybraných potoků a vypsaly proto grant na prověření toho, zda je reálné na některých z nich vybudovat malé vodní elektrárny. „Inspirujeme se v Rakousku, kde to takto funguje. Jejich výhodou oproti nám však je, že tam mají vysoké hory,“ říká Szórád.

Zdroj: www.idnes.cz

Související články
Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů
Vaše komentáře

Přečteno 282x