Vyhledej
Diakonie ČCE (DKnL) > Architektura > sochy, mobiliář

Budoucí architekti navhrli další lávky v Krkonoších, zatím jsou k vidění v Praze

Redakce / 23.06.2023, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Šest nových lávek navrhly a vyrobily studentské týmy Fakulty architektury ČVUT v Praze. Veřejnost si je může po celé léto prohlížet před budovou fakulty, v horách začnou sloužit na jaře příštího roku.

FOTOGALERIE - Nové lávky v Krkonoších

Celého projektu, tzv. Design-build projektu, při kterém se nápady dovedou až po realizaci vlastníma rukama, se účastnilo celkem 47 studujících Ústavu navrhování II FA ČVUT. "Lávky navrhovali tak, aby byly krásné, zapadaly do unikátního přírodního prostředí, byly snadno demontovatelné, nevyžadovaly složitou údržbu a odolaly extrémnímu klimatu,“ říká Dalibor Hlaváček, děkan FA ČVUT. Součástí práce na projektu je i jednání s dodavateli, sestavení rozpočtu, organizace celého procesu stavby nebo propagace.

Lávky jsou navrženy pro bezpečný provoz a jejich materiálové řešení vyhovuje náročným klimatickým podmínkám. Většinu lávek lze dopravit na místo bez použití běžné těžké techniky. 

„Po pětici prvních lávek, následně po útulnách, je letošní šestice lávek dalším potvrzením dobré spolupráce Fakulty architektury ČVUT a Správy Krkonošského národního parku. Těší nás, že můžeme přispět ke vzdělávacímu konceptu design-build a zároveň tím řešit i aktuální potřebu obnovy turistické infrastruktury," říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Studentské lávky v nejvyšších českých horách však nejsou novinkou: již v roce 2019 vytipovali správci Krkonoš lokality, kde dřevěné konstrukce starých lávek dosluhovaly. Z běžné výměny dožilých dřevěných prvků nakonec díky invenci studentů vybočila instalace pěti nápaditých konstrukcí. Soubor lávek, které se realizovaly o rok později, získal v roce 2022 ocenění Počin veřejného investora v Krkonošské ceně za architekturu. Lávkám ještě předcházely návrhy a realizace útulen, které poskytují turistům na vrcholcích Krkonoš přístřeší. 

Invenci finálních řešení napovídají jména, která svým lávkám studenti dali: 

210 bpm jako vzpomínka na vysokou tepovou frekvenci, kterou na zavaleném lavinovém svahu cestou směrem z Obřího dolu na Sněžku zažíval tým ateliéru Seho–Poláček. 

Hranolky, tak pojmenovali svoji lávku přes říčku Pudlavu studenti a studentky ateliéru Hlaváček–Čeněk–Minarovič. Bude umístěna na modré turistické trase vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu. 

Kokrháč, podle historického názvu blízké hory Kotel. Na lávce přes Boudecký potok na Krakonošově cestě propojující Horní Mísečky a Dvoračky pracoval tým ateliéru Kordovský–Vrbata. 

Lávka Klínovvka přes koryto Klínového potoka, jejíž dvě v, která do názvu zašifroval tým ateliéru Valouch–Stibral, odkazují na hlavní nosný prvek lávky Vierendeelův nosník.

Ze dřeva nebo z oceli? Tým Svatopetrské lávky ateliéru Mádr dlouho prověřoval materiálové koncepty. Zvítězilo exotické dřevo azobé lávky Fošínka, které mnohonásobně prodlouží životnost mostovky

Druhý ateliérový tým navrhl lávku přes Friesovu strouhu, u soutoku s Klínovým potokem nedaleko Sloního vodopádu, tak skromnou, že téměř nebude vidět, prostě Nelávku.

Vizualizaci všech představených lávek najdete zde.

Zdroj: KRNAP

Související články
Cesta na Sněžku z Růžovky nabízí nově povinné odpočívání
Muttichovy němé značky stále pomáhají turistům v Krkonoších
Webkamery na nejkrásnějších místech v regionu dají vědět místním i turistům o vaší nabídce
V Krkonoších jsou vlci! Podívejte se na fotogalerii Tomáše Kopeckého
Vaše komentáře

Přečteno 336x