Vyhledej
Diakonie ČCE (DKnL) > Co se děje > výstavy

V Městském muzeu ve Dvoře Králové probíhá po celé léto unikátní výstava Století techniky

anonymně / 27.06.2018, Dvůr Králové nad Labem
Výstava Století techniky aneb malá domácí technika zavede návštěvníky do doby, kdy úklid, příprava jídla či využívání volného času nebylo zdaleka tak jednoduché jako v dnešní době. Přijďte si do muzea vyzkoušet, jak fungoval vytáčecí telefon, psací stroj a mnoho dalšího. Děti si budou moci vyrobit svůj dalekohled a prohlédnut si všechny exponáty pěkně zblízka nebo si obléknout papírovou panenku.
Výstava přibližuje vývoj nejen domácí techniky, ale i techniky komunikační a informační zastoupenou osobním počítačem IQ 151, radiopřijímači nebo prvotními typy mobilních telefonů. Návštěvník může zavítat do domácnosti v době 1. republiky, 50. a 70. let 20. století či obdivovat například holičskou oficínu. Soušástí výstavy je i fotografický koutek s různými typy fotoaparátů a také daguerrotypie (nejstarší forma fotografického zobrazování). 



"Ve 20. století se technická odvětví začala rychle rozvíjet. Především díky elektrifikaci ve všech základních podobách. S tím souvisel i nástup průmyslově vyráběných elektrospotřebičů. Objevily se novinky využitelné pro měšťanské domácnosti, jak nám dokládá vystavený ROBOT firmy Zbrojovka Brno, n. p," přibližuje výstavu Lenka Stehnová, kurátorka sbírek městského muzea. 
Touha po čistotě a civilizačním pokroku byla tak silná, že se lidé nenechali odradit ani občas značně omezenými možnostmi tehdejší techniky jako například nízkým sacím výkonem u vysavače Vorwerk – Kobolo nebo oddělené prací a odstřikovací části u pračky Skrat. Je to přesvědčivý důkaz toho, že potřeba ulehčení domácích prací byla skutečně naléhavá. Perličkou v domácích elektrospotřebičích je vystavená žehlička ETA 211, jež v tehdejší době měla největší žehlící plochu a jejíž designerem byl Stanislav Lachmann, dvorní designer společnosti ETA.















Další podrobnosti o muzeu najdete na jeho stránkách.

Související články
První písemná zmínka o Dvoře, Hora sv. Kateřiny Karel Martínek Městské muzeum - Špýchar 17.12.2015
Vaše komentáře

Přečteno 398x