Vyhledej
Diakonie ČCE (DKnL) > Služby občanům

Lékárny zůstávají na rozdíl od mnoha ordinací praktických lékařů otevřené. Pacienti by je ale měli navštívit pouze pro nezbytné léky a dodržovat pokyny lékárníků

Redakce / 16.03.2020
České lékárny se na současnou situaci intenzivně připravují a přijímají nezbytná zpřísněná hygienická opatření. V posledních dnes se však potýkají s extrémním počtem návštěvníků, mnozí z nich ale akutní péči nepotřebují!
Lékárníci jsou nenahraditelní při výdeji léků – na předpis i bez něj. Stojí v první linii a nemají respirátory ani pro sebe. Onemocnění lékárníka či jeho karanténa přitom může znamenat uzavření lékárny. Lékárníci i v této vypjaté době nejdostupnější zdravotnická zařízení pro pacienty neuzavírají, ale žádají je o dodržování nezbytných pokynů.

Česká lékárnická komora (ČLnK) vydává pokyny pro pacienty:

 
- Nechoďte do lékárny, pokud kašlete, máte vyšší teplotu, či další příznaky nachlazení, pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka. Respektujte pokyny lékárníka a opatření lékárny. Choďte do lékárny pouze pro léky, nákup zubního kartáčku, kosmetiky aj. nechte na dobu po pandemii.
 
- Lékárník vám rád pomůže s výběrem léků dle vašeho akutního stavu.
 
- Nepořizujte si zbytečné zásoby léků, lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit.
 
- Dezinfekční roztoky jsou nedostatkové. Lékárníci se snaží vykrýt potřebu i vlastní přípravou. Jejich odběr pacientem mohou regulovat.
 
- Pro ochranu sebe i vašeho lékárníka preferujte bezkontaktní předání e-Receptu. V případě sms eReceptu od vás lékárník nebude přebírat váš telefon.
 
- Pacienti si mohou sms recept zdarma převést pomocí aplikace Lékárny v ČR na čárový kód, který umožňuje lékárníkovi bezkontaktní načtení z větší dálky čtečkou čarových kódů.
 
Dodržujte odstup od ostatních 2 metry. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbejte dotýkání táry (výdejního pultu v lékárně) a nenahýbejte se na táru.
 
Platbu provádějte, pokud možno, bezkontaktně. Chráníte tím zdraví sebe i vašeho lékárníka.
V lékárně se zdržte co nejkratší dobu.
 
Dodržujte pravidla pro vstup do lékárny a způsob výdeje léků, která nastavila lékárna, v níž si léky vyzvedáváte.
 
Buďte ohleduplní k ostatním pacientům i lékárníkům. Onemocnění lékárníka či karanténa může znamenat uzavření lékárny.  Lékárníci nemají respirátory ani pro sebe a přitom stojí v první linii.
 
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.,
prezident České lékárnické komory

 

Související články
Dezinfekce bez mytí ve formě antivirového gelu
V kraji přibylo od rána 6 nových pacientů nakažených koronavirem
Vaše komentáře

Přečteno 955x